Ugrás a tartalomra
x

Organikus létezés a Földön, természet és építészet, mint ennek alapvető elemei  - organikus művészet 3. évfolyam

Esemény dátuma
2026-04-09

 

 https://szentandraskastely.hu/wp-content/uploads/2022/11/17705-kastely_ART_prosi_R04-magyar_page-0001.jpg 

 

 

Organikus létezés a Földön, természet és építészet, mint ennek alapvető elemei  - organikus művészet

3. évfolyam

 

„Az építészet nem stiláris kérdés „ ( Makovecz Imre )

címmel

 

2026 április 9-10-11 -én, csütörtökön- pénteken- szombaton

SZIMPÓZIUMOT

rendezünk

 

Helyszín: Szent András kastély, Bölcske

A szimpozium szervezői: Tudással a Jövőért Alapítvány , Ertsey Attila és Zöldbeszerzés Kft.

 

 

az https://nkakonyvtamogatas.kello.hu/App_Themes/KELLO/images/NKA_logo_2012-01.png támogatásával                                                  

 

 

Ma, amikor az emberi létezés a Földön egyre inkább elgépiesedik, egyre fontosabbá válik, hogy emlékezzünk létezésünk céljára, értelmére. Mit keresünk itt egyáltalán?!

 

Földi életünk helyszíne a tér, az épület, amiben élünk. Egyáltalán nem mindegy, hogy a ránk szabott éveket, hol, hogyan, milyen hatásoknak kitéve éljük le. 

 

Mi is az organikus építészet?

organikus építészet lényege, hogy az épület ne egy tájba kényszerített idegen test legyen, hanem a környezetével és az emberrel szerves egységet alkotó, „élő” szervezet.

Magyarországon az organikus építészet legnevesebb képviselője Makovecz Imre.

Makovecz Imre hitvallása az építészetről: az épületnek nem elkülönülnie, hanem szimbiózisban kell élnie a természettel és az emberrel. 

Az építészet mint közvetítő szerep

Számára az építészet igazi küldetése az volt, hogy „összekösse az eget és a földet”. Hitvallásának legfontosabb pillérei: 

  • Az épület mint élő lény: Úgy tekintett az épületekre, mint elemi alakzatokra, amelyek éppúgy engedelmeskednek a Napnak és a Földnek, mint a fák.
  • Antropozófiai gyökerek: Szemléletét meghatározta  Rudolf Steiner antropozófiája, 
  • A "Kezdetek háza": Saját munkásságáról úgy vélekedett: „Kezdettől azt az egy épületet szerettem volna megépíteni, amely az emberiség kezdete előtt már állt”.
  • Az építész felelőssége: Vallotta, hogy az építész elsősorban a házaival beszél, és ha nem épít, a szavaknak nincs súlya. 

A szimpozium célja a társadalmi felelősségvállalás felismerése és annak alapján való cselekvés kialakítása az építészet és a mindennapi élet területein. 

 

Kiknek szól a konferencia:

- polgármestereknek, döntéshozóknak

- a ma építészetet tanuló fiataloknak és gyakorló építészeknek, tájtervezőknek,       településfejlesztőknek

- építési vállalkozásoknak, vállalkozóknak, azoknak a gazdasági szereplőknek, akik                befolyással vannak, lehetnek egy-egy település fejlődésére

-  érdeklődő magánszemélyeknek.

Az égető korkérdéseket a művészet inspiráló segítségével kívánjuk a megoldás irányába mozdítani.                                                                

 

Program

2026. április 9.  csütörtök

10.00    11.00 Érkezés, regisztráció

Levezető elnök: Ertsey Attila

11 00               Megnyitó: Belasics Edit és Ertsey Attila  köszöntője  

11 30-  12 30   A feltámadás temploma video a Műcsarnok –beli  Makovecz 90 című kiállításról

12 30-  14 00   Ebéd a kastély éttermében

14 30-  16 00  Ertsey Attila: Az organikus építészet, építészet és látásmód, életszemlélet

Az építészet genezise: Salamon temploma, a görög templom, a Grál templom, az első és a második Goetheanum

16 00-  16 30    Kávészünet 

16 30               Indulás Paksra a Makovecz templomba

                        Koncert: a Paksi Zeneiskola növendéke előadása

                        Grekofsky Natalie ismertetője a templomról                        

19 00               Vacsora  a kastély éttermében

20 30               Kötetlen beszélgetés a kastély nagytermében

 

2026.április 10 péntek

 8 00-     9 30   Reggeli a kastély éttermében

10 00-  11 00   Grekofsky Natalie ideérkezése és kapcsolata Makovecz Imrével

 

11 00-  12 00   Dr Herczeg Ágnes: Organikus természet szemlélet

12 00-  13 30   Ebéd a kastély éttermében

13 30-  14 30    Ertsey Attila : „ Az építészetet nem célnak, hanem eszköznek tekintem”                           Makovecz Imre

 

                         Steiner formaképzése, Makovecz:metamorfózis, az épületlény

 

 

14 30-  15 00     kávészünet

 

15 00- 16 30     Salamin Ferenc: Az organikus építészet helyzete ma a világban és annak        szociális aspektusa

 

16 30-  17 00  Kávészünet

 

17 00               Euritmia: Artemis társulat, Scheily Mária vezetésével

(Az euritmia, Rudolf Steiner által kidolgozott mozgásművészet, amely a beszédet és a zenét látható mozgássá alakítja.)               

18 30               Vacsora a kastély éttermében

20 00               Szabad eszmecsere a kastély nagytermében

 

2026.április 11 szombat

Organikus művészetek, organikus alkotás- organikus élet jelentése, jelentősége

A tájmegfigyelés, - mely életünk más területein is érzékenyít minket -kiegészül festés gyakorlatokkal, amelyekben ismerkedünk a goethe-i színhármassal, gyakoroljuk a színek keverését, majd azoknak a színeknek a keverését, amelyeket a tájban érzékelhettünk.

8 00 -    9 30    Reggeli a kastély éttermében/ érkezés, regisztráció

10 00 - 12 00   Természetjárás- természetfigyelés   dr Herczeg Ágnessel az antropozófia   segítségével

12 00-  13 00    Ebéd a kastély éttermében

13 00-  15 30    Szabad alkotás Makovecz Anna vezetésével, közben beszélgetések az       organikus                   művészetekről, 

15 30 -16 00    Szünet

16 00 -17 00    Kiss József Zsolt: Organikus élet jelentése, jelentősége a jövőben

17 00 -18 00    Kerekasztal beszélgetés Kiss József Zsolt vezetésével, kérdések, válaszok

 

 

az https://nkakonyvtamogatas.kello.hu/App_Themes/KELLO/images/NKA_logo_2012-01.png támogatásával                                                  

 

Előadóink:

 

  • Ertsey Attila DLA építész, a BME Fenntartható építés szakmérnöki képzés témafelelőse, 25 éve dolgozik önfenntartó házak és fenntartható települési stratégiák fejlesztésén 

 

  • Herczeg Ágnes tájépítész, MMA kandidátus, a Magyar Történelmi Kertek Alapítvány elnöke

 

  • Grekofsky Natalie építész, művész, 35 év óta foglalkozik szellemtudománnyal is. Makovecz Imrével dolgozott tizenöt éven át haláláig 2011.

 

Kiss József Zsolt mentálhigiénés és segítő szakember,televíziós újságíró

 

  • Makovecz Anna festőművész, aki a természet jelenségeit kutatja és festi objektív megfigyelés alapján

 

 

  • Scheily Mária  a magyarországi euritmia-mozgalom egyik legmeghatározóbb alakja, aki kulcsszerepet játszott e mozgásművészeti ág hazai meghonosításában. 

 

 

A részvétel regisztrációhoz kötött.

A részvétel az építészet területén közreműködők számára 1,5 + 1,5 + 1 összesen 4 pontot  ér.( 1 nap, 2. nap, 3. nap)

 

A szimpózium 1 és 2. napja díjmentes, a 3. nap díja: 20.000 Ft/fő.

 

Belasics Edit, Ertsey Attila

Szent András Kastély Bölcske, Szentandrás puszta 10 

www.szentandraskastely.hu+36 30 9363390

https://szentandraskastely.hu/wp-content/uploads/2022/11/17705-kastely_ART_prosi_R04-magyar_page-0001.jpgA programváltozás jogát fenntartjuk. 

 

 

 

 

 

Jelentkezés, részvétel: 

Az info@szentandraskastely.hu e-mail címen, 2026.március 30-ig, a csatolt jelentkezési lap kitöltésével és elküldésével.

 

Díjak:

Étkezések: 6.000 Ft/étkezés  ( a reggeli díját a szoba ára tartalmazza)

Szállás:

Kastélyban:

1 ágyas elhelyezéssel: 35.000 Ft/fő + 300 Ft IFA

2 ágyas elhelyezéssel: 25.000 Ft/fő + 300 Ft/IFA

 

Vendégházban:

1 ágyas elhelyezéssel: 25.000 Ft/fő + 300 Ft IFA

2 ágyas elhelyezéssel: 16.000 Ft/fő + 300 Ft/IFA

 

A szállás díjából a legalább 2 napon résztvevők 10 % engedményt kapnak.