Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területi Építész Kamara 4400 Nyíregyháza, Őz utca 21. 11:51 Saját naptárhoz ad
"Az egyszerű bejelentéshez kötött építési tevékenységhez szükséges kivitelezési tervdokumentáció tartalmi követelményei valamint a tervezői művezetés szabályai"
MEGJELENT AZ ÉPÍTÉSZ KÖZLÖNY 269., MÁRCIUSI LAPSZÁMA!
Kedves Olvasók, Tisztelt Kollégák!
Köszöntünk minden Közlönyolvasót a 2020. évi 2. lapszám elején a Közlöny szerkesztői nevében.
A MÉK hírek rovatban beszámolunk a MÉK aktuális híreiről, történéseiről. Hírt adunk a dr. György István államtitkár és Füleky Zsolt helyettes államtitkár látogatásáról a MÉK-ben, melynek során tájékoztattuk vendégeinket a Kamara helyzetéről, terveiről. Ugyancsak beszámolunk a Területi Elnökök Testületének 2 napos üléséről, melynek fő témája a stratégiaalkotás, a Kamara szervezeti és működési modelljének elemzése volt.
Jelen Közlöny Fókusztémája a CONSTRUMA, a nemzetközi építőipari kiállítás lett volna, amit a lap nyomdai előkészítése közben töröltek (a kiállítás új időpontja június 10–14.). Furcsa dolog, amikor egy járvány a mindennapjainkba szól bele, de reméljük, hogy minden olvasót kárpótolni tudunk az új fókusztémával, amely: a Kamara. Több cikkben nyújtunk bepillantást a szakmagyakorlás aktuális kérdéseibe, írunk a szerzői jogi nyilvántartásról, a készülő műszaki irányelvekről, az egyszerű bejelentéshez kapcsolódó mintaszerződésekről, az építésügyi és építésfelügyeleti hatóságok átszervezéséről, a kiviteli tervekhez kapcsolódó technológiai utasítások és a minőségi és mintavételi tervek témájáról, valamint a beruházáslebonyolítás-tanúsítás kérdéseiről. Ebben a rovatban olvashatunk a legutóbbi küldöttgyűlésen bemutatott szakmai programok hozzájárulási alapjának szabályozásáról is, amely reményeink szerint sok értékes program megvalósításának elősegítője lesz.
A Stúdió-Műhely rovat, mint ahogy az első számban is jeleztük, jellemzően fiatal, vagy majdnem fiatal építészcsapatok, cégek bemutatását hivatott szolgálni. Ebben a számban egy feltörekvő és sikeres győri építészcsapat, a CAN Architects Iroda mutatkozik be. Ambiciózus, tehetséges fiatalokról olvashatunk, sok érdekes és értékes gondolattal. Az urak magasra tették a lécet mind a bemutatkozás, mind az építészeti minőség tekintetében!
Építészeti közélet rovatunkban interjút olvashatnak a Hajdú- Bihar Megyei Építész Kamara leköszönő elnökével, Pecsenye Bélával, bemutatva az embert az elnök mögött. Érdekes és tanulságos megismerni egy sikeres területi kamara működését, rálátni arra, hogy mik mozgatják azokat az embereket, akik aktivizálják magukat egy terület vagy a szakma képviseletében.
Nekrológban búcsúzunk a nemrégiben 85 éves korában elhunyt Kampis Miklóstól, akinek élete összekapcsolódott a Kamarával.
Könyvajánló rovatunkban szíves figyelmükbe ajánljuk a Magyar Belsőépítészeket bemutató sorozat 5. kötetét, amely Bedécs Sándor belsőépítész munkásságát mutatja be.
Kulturális híradó rovatunkban a Győr-Moson Sopron Megyei Területi Kamara által szervezett kirándulás kapcsán igyekszünk kedvet csinálni egy, a Bauhaus-centenáriumhoz kapcsolódó utazáshoz, hogy megismerhesse minden érdeklődő mindazt, amit a Bauhaus jelent. Senki ne várjon mélyen szántó építészettörténeti elemzést a Bauhausról, ugyanakkor reményeink szerint a cikk elolvasása után mindenki azonnal utazást kezd szervezni!
Ugyancsak itt mutatunk be egy kevesek által ismert műemléket is a közelmúltból. Ivánka András győri Orvosi Klubja egy méltatlanul kevés ismertséget és elismertséget kapott épület, amely bár műemlék, mégis pusztulóban van. A cikkben olvashatunk az épület múltjáról, jelenéről és a reményeink szerinti jövőjéről is. Ha az épület megmenekül, és ráadásul az építészet, az épített környezet népszerűsítését szolgáló funkciót kap, akkor van remény… ha maradandót nem is alkotunk (azt megtette Ivánka András), de olyan örökséget hagyunk magunk után, amire büszkék lehetünk mi is, és ez a Területi Kamara által kezdeményezett értékmentő munka indokolja azt, hogy ebben a rovatban írjunk róla.
Ebben a rovatban számolunk be a 2020. évben március 15-e akalmából kitüntett szakmagyakorlóink díjairól. Gratulálunk minden díjazottnak!
Építészeti körkép rovatunkban bemutatjuk Turi Attila Kerekmező Iskoláját. Egy magas építészeti minőséget képviselő épületről olvashatunk a szerzőtől elvárt és megszokott stílusban. Mindenkinek ajánljuk a cikket, de legfőképp az épület megtekintését!
Továbbra is arra biztatunk mindenkit, hogy vegyen részt abban a közös munkában, aminek célja, hogy az építészetet, az épített környezetet visszahozzuk a társadalmi közbeszédbe! Ehhez az kell, hogy bemutassuk az értékeinket, beszéljünk mindarról, ami fontos, ami utánunk marad. Éppen ezért várunk önöktől, az olvasóktól, a kollégáktól minden értéket jelző, bemutató megnyilvánulást!
A Hungexpo Zrt. vezetősége figyelembe véve a koronavírus-járvány terjedését, az előzetes optimista becsléseket meghaladó, hosszabb időtávú hatását, a CONSTRUMA építőipari szakkiállítás és az OTTHONDesign kiállítások megrendezését egy még későbbi időpontra helyezi át.
A március 11-én kialakult vis maior helyzetre tekintettel halasztásra megjelölt júniusi időpont helyett az új időpont: 2020. október 7-11.
Kijárási korlátozás lép életbe! 2020. március 28-április 11.
KORMÁNYZATI INTÉZKEDÉSEK A KORONAVÍRUS MEGFÉKEZÉSÉRE
FRISSÍTVE 2020. március 17.
2020. március 17. FRISSÍTVE
A Kormány 46/2020. (III. 16.) Korm. rendelete az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető tömeges megbetegedést okozó humánjárvány megelőzése, illetve következményeinek elhárítása, a magyar állampolgárok egészségének és életének megóvása érdekében elrendelt veszélyhelyzet során teendő intézkedésekről (III.) újabb korlátozásokat vezetett be.
A vendéglátó üzletben 15.00 óra után 06.00 óráig az ott foglalkoztatottak kivételével tilos tartózkodni. Azaz vendéglátásra csak 6 és 15 óra között van lehetőség az éttermekben. A vendéglátó üzletben 15.00 óra után 06.00 óráig az élelmiszer elvitelre történő megrendelése és átvétele, valamint a vételár megfizetése céljából és időtartamára korlátozódóan megengedett a tartózkodás.
A 70. életévüket betöltött személyeket a Kormány arra kéri, hogy lakóhelyüket vagy tartózkodási helyüket ne hagyják el. Ha a 70. életévét betöltött személy vállalja, hogy a lakhelyét, tartózkodási helyét nem hagyja el, és erről az önkormányzatot tájékoztatja, az ellátásáról való gondoskodás a települési önkormányzat polgármesterének feladata.
A zárt helyen vagy a nem zárt helyen tartott zenés, táncos rendezvények helyszínén tartózkodni tilos. Rendezvény helyszínén a résztvevők számától és a rendezvény helyszínétől függetlenül tilos tartózkodni.
Gyűlés helyszínén tartózkodás tilos.
Nem minősül rendezvénynek a vallási közösség szertartása, továbbá a polgári házasságkötés és a temetés.
Sportrendezvény nézők nélkül, zárt körülmények között tartható meg.
Az ott tartózkodók létszámától függetlenül, az ott foglalkoztatottak kivételével tilos a látogatása
a) az előadó-művészet valamennyi ágának fellépése céljából megtartott eseménynek, függetlenül annak nyilvánosságától (színház, tánc-, zeneművészet),
b) a mozinak,
c) a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló törvényben meghatározott
• közgyűjteménynek,
• közművelődési intézménynek,
• közösségi színtérnek.
6. § Az élelmiszert, az illatszert, a drogériai terméket, a háztartási tisztítószert, a vegyi árut és a higiéniai papírterméket árusító üzlet, továbbá a gyógyszertár, a gyógyászati segédeszközt forgalmazó üzlet, az üzemanyag-töltőállomás és a dohánybolt kivételévelüzletben (a továbbiakban: üzlet) 15.00 óra után 06.00 óráig az ott foglalkoztatottak kivételével tartózkodni tilos. Azaz: az üzletek – a fenti kivétellel – 6 – 15 óra között tarthatnak nyitva.
A szabálysértést követ el, aki
a) vendéglátó üzletben,
b) üzletben,
c) rendszeres zenés, táncos rendezvényen,
d) a rendezvény helyszínén, valamint
e) az előadó-művészet valamennyi ágának fellépése céljából megtartott eseményen, függetlenül annak nyilvánosságától (színház, tánc-, zeneművészet), a moziban, a muzeális intézményekről, közgyűjteményben, közművelődési intézményben és közösségi színtérben meg nem engedett időpontban vagy meg nem engedett módon tartózkodik.
Szabálysértés esetén a pénzbírság legalacsonyabb összege ötezer forint, legmagasabb összege ötszázezer forint.
A korlátozó intézkedések betartását a rendőrség ellenőrzi. A korlátózó intézkedések be nem tartása esetén a rendőr intézkedéseket és kényszerítő eszközöket alkalmazhat.
A rendelet hatályba lépésétől – azaz március 17-től –
a) a fővárosi és megyei kormányhivatalok, valamint a járási (fővárosi kerületi) hivatalok által kiállított hivatalos okmányok kizárólag postai úton kerülnek kézbesítésre az ügyfeleknek, annak személyes átvételére az ügyfélszolgálatokon nincs lehetőség,
b) a kormányhivatal a hivatalos iratok kézbesítésekor eltérhet a postai szolgáltatásokról szóló 2012. évi CLIX. törvény rendelkezéseitől,
c) az Ügyfélkapu regisztrációval már rendelkező felhasználó, a regisztrációhoz tartozó felhasználónevének megismerését a 1818 Kormányzati Ügyfélvonal telefonon keresztül biztosítja.
Az emberi erőforrások minisztere – a járványügyi hatóság közreműködésével – felméri és nyilvántartásba veszi azoknak a közép- vagy felsőfokú egészségügyi szakképzésben, főiskolai vagy egyetemi szintű egészségügyi alapképzésben, felsőoktatásban szociális alapképzésben, valamint az egészségügyi és szociális akkreditált iskolai rendszerű szakképzésben nappali tagozaton részt vevő személyeknek az adatait, akik az egészségügyi válsághelyzeti feladatok ellátásába bevonhatóak.
ÚJ KORMÁNYZATI INTÉZKEDÉSEK A KORONAVÍRUS MEGFÉKEZÉSÉRE
A 2020. március 14-én megjelent intézkedéscsomag legfontosabb eleme, hogy 2020. március 16. napjától az iskolákban a nevelés-oktatás tantermen kívüli, digitális munkarendben kerül megszervezésre. Az intézkedések ezen felül érintik a ki-és beutazást, az egészségügyi ellátás személyi állományának és eszközrendszerének megerősítését. Az utóbbi intézkedések költségvetési hátterét kétmilliárd forintos átcsoportosítás biztosítja. Az intézkedések a kihirdetés napján hatályba léptek. Hamarosan további jogszabályok jelennek meg a kormányhatározatok végrehajtására.
1. Jogszabályban megjelent intézkedések:
A Kormány az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető tömeges megbetegedést okozó humánjárvány megelőzése, illetve következményeinek elhárítása, a magyar állampolgárok egészségének és életének megóvása érdekében elrendelt veszélyhelyzet során teendő intézkedésekről szóló 45/2020. (III. 14.) Korm. rendelete szerint a Kormány rendkívüli ítélkezési szünetet rendelt el. A bölcsődei ellátást végző intézmény, valamint az óvoda elhelyezkedése szerinti települési önkormányzat polgármestere – a fővárosban a fővárosi kerületi polgármester – (a továbbiakban együtt: polgármester) a bölcsődei és az óvodai ellátást végző intézmények esetében rendkívüli szünetet rendelhet el. (Bölcsődék és óvodák esetében tehát a szünet nem kötelező, annak elrendeléséről a polgármester dönthet.)
Ha az egészségügyi dolgozó működési nyilvántartásának érvényességi ideje a veszélyhelyzet időtartama alatt jár le, a nyilvántartás érvényességi ideje e rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a veszélyhelyzet lejártát követő 90 nappal meghosszabbodik.
Az utazással kapcsolatos egyes korlátozások az Olasz Köztársaság, a Kínai Népköztársaság, a Koreai Köztársaság és az Iráni Iszlám Köztársaság területére vagy onnan Magyarországra történő utazásokra vonatkoztak. Az érintett országok sora kiegészült Izrael Álammal.
Az a kihirdetett veszélyhelyzet miatt szükséges egyes egészségügyi tárgyú miniszteri rendeletek módosításáról szóló 10/2020. (III. 14.) EMMI rendelete szerint a veszélyhelyzet időtartama alatt a szervezett, célzott népegészségügyi szűrővizsgálatok elvégzése a veszélyhelyzet megszűnéséig elhalasztásra kerül.”
A rendelet korlátozza a fogorvosi ellátást: veszélyhelyzet időtartama alatt fogorvosi alapellátás keretében csak sürgősségi ellátás nyújtható.
A veszélyhelyzet időtartama alatt a keresőképtelenségről szóló igazolásokat nem kell kéthetenként kiállítani.
A veszélyhelyzet időtartama alatt az emelt és kiemelt támogatással rendelhető gyógyszerekre és gyógyászati segédeszközökre kiállított szakorvosi javaslatok érvényesek maradnak a veszélyhelyzet időtartama alatt, valamint a veszélyhelyzet megszűnését követően 90 napig.
Ha a szakorvosi javaslat érvényessége a veszélyhelyzet időtartama alatt lejárt, a háziorvos az egészségügyi dokumentációban rögzíti, hogy a veszélyhelyzetre tekintettel a javaslat a veszélyhelyzet időtartama alatt, valamint a veszélyhelyzet megszűnését követően 90 napig meghosszabbításra kerül.
A veszélyhelyzet időtartama alatt a stabil állapotú krónikus betegek szokásos gyógyszereinek elektronikus vényen történő rendelése és a betegek számára történő tanácsadás távkonzultáció során is történhet.
Az egészségügyben dolgozók kötelező továbbképzése a jövő év végéig távoktatásban is teljesíthető. Az egészégügyi szakdolgozók továbbképzése keretében 2021. december 31-ig távoktatás formájában tartható meg a kötelező szakmacsoportos továbbképzési tanfolyam abban az esetben is, ha továbbképzés szervezési jog nem tartalmazza a távoktatási formát. Ugyanezen időpontig az orvosok, fogorvosok, gyógyszerészek és az egészségügyi felsőfokú szakirányú szakképesítéssel rendelkezők kötelező szintentartó továbbképzése távoktatás keretében is megvalósítható.
A szabályozás fontos eleme, hogy meghatározza, mit kell érteni a távoktatás alatt. (A fogalom nem általánosan érvényes, csupán erre a rendeletre – azaz az egészségügyben dolgozókra - vonatkozik.) E rendelet alkalmazásában távoktatás az a sajátos információtechnológiai és kommunikációs taneszközök, valamint ismeretátadási-tanulási módszerek használatával az oktató és a továbbképzésen résztvevő interaktív kapcsolatára és önálló munkára épülő, tudásszint felmérő teszttel záruló képzési forma, ahol a tudásszint felmérése a szolgáltató birtokában lévő adatbázisból egyénenként véletlenszerűen kiválasztott kérdéssor alapján történik. A szintfelmérést meghatározott időtartam alatt, megszakítás nélkül kell teljesíteni.
Az összefoglaló készítésének időpontjában még nem jelent meg az iskolák működésének rendjére vonatkozó jogszabály. Ennek előkészítése azonban folyamatban van, mivel a Kormány 2020. március 14-i határozatában előírta annak elkészítését az Emberi Erőforrások Minisztériumát vezető miniszter számára.
2. Kormányzati akciócsoportok létrehozása
A Kormány 1101/2020. (III. 14.) Korm. több akciócsoport létrehozásáról döntött és meghatározta alapvető feladataikat.
Ennek alapján
- az Emberi Erőforrások Minisztériumának köznevelésért felelős államtitkára vezetésével megalakul a Koronavírus Oktatási Akciócsoport, amelynek feladata a digitális távoktatáshoz szükséges szakmai és infrastrukturális feltételek biztosítása;
- a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka vezetésével megalakul a Mobil Járványkórház Létrehozásáért Felelős Akciócsoport, amelyek feladata a mobil járványkórház felállítása érdekében szükséges azonnali intézkedések végrehajtása;
- a honvédelmi miniszter vezetésével megalakul a Létfontosságú Magyar Vállalatok Biztonságáért Felelős Akciócsoport, amelynek feladata a) az ország működéséhez létfontosságú állami és nem állami gazdasági társaságok azonosítása, b) a felügyelet esetleges átvételéhez szükséges előkészületek megtétele;
- a Külgazdasági és Külügyminisztérium tájékoztatásért és Magyarország nemzetközi megjelenítéséért felelős államtitkára vezetésével megalakul a Nemzetközi Koordinációért Felelős Akciócsoport, amelynek feladata a) valamennyi koronavírus által érintett állam védekezési és intézkedési gyakorlatának vizsgálata, b) nemzetközi tudásbázis létrehozása;
- a Miniszterelnöki Kabinetiroda nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkára vezetésével megalakul a Kommunikációs Akciócsoport.;
- a Miniszterelnökséget vezető miniszter vezetésével megalakul a Rendkívüli Jogrendi Szabályozásért Felelős Akciócsoport, amelynek feladata a koronavírus világjárvány és negatív hatása elleni hatékony fellépés érdekében szükséges veszélyhelyzeti jogi szabályozás megalkotása;
- a pénzügyminiszter vezetésével megalakul a Koronavírus Pénzügyi Akciócsoport, amelynek feladata a védekezés és a koronavírus világjárvány miatt szükséges új államháztartási rend kialakítása;
- a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter vezetésével megalakul a Gazdasági Újraindítási Akciócsoport, amelynek feladata a koronavírus világjárvány magyar gazdaságra gyakorolt hatásainak ellensúlyozása;
- az emberi erőforrások minisztere által kijelölt személy vezetésével megalakul a Koronavírus Kutató Akciócsoport, amelynek feladata a betegség ellen felhasználható gyógyszerek és gyógymódok kifejlesztése;
- az országos rendőrfőkapitány vezetésével megalakul a Határellenőrzési Akciócsoport, amelynek feladata Magyarország határátkelőhelyeinek koronavírus világjárvány-helyzetnek megfelelő működtetése.
3. Az iskolák átállítása tantermen kívüli, digitális munkarendre
A Kormány a koronavírus miatt a köznevelési és szakképzési intézményekben új munkarend bevezetéséről 1102/2020. (III. 14.) Korm. határozatában felhívja az emberi erőforrások miniszterét, valamint az innovációért és technológiáért felelős minisztert, hogy valamennyi köznevelési intézmény és szakképző intézmény (azaz az iskolák) működési rendjét az alábbiak figyelembevételével határozzák meg:
a. 2020. március 16. napjától az iskolákban a nevelés-oktatás tantermen kívüli, digitális munkarendben kerül megszervezésre;
b. a digitális munkarend olyan módon kerül meghatározásra, hogy annak keretében
- a tananyag kijelölése, a tanulási folyamat ellenőrzése és támogatása a pedagógusok és a tanulók online vagy más, személyes találkozást nem igénylő kapcsolatában történik,
- a tananyag tantermen kívüli, digitális munkarend keretében történő átadása alkalmas legyen a tanuló tanulmányi követelményeinek teljesítésére;
- az előző alpontban foglaltak végrehajtása érdekében sor kerül módszertani ajánlás kiadására;
- 2020. március 16. napjától a szülők igényei alapján, indokolt esetben a nemzeti köznevelésről szóló törvény hatálya alá tartozó iskolák esetében a területileg illetékes tankerületi központ, szakképző intézmény esetében a területileg illetékes szakképzési centrum munkanapokon megszervezi a gyermekek, tanulók napközbeni kiscsoportos felügyeletét;
- a tantermen kívüli, digitális munkarend szerinti nevelés-oktatás feladatellátásának megszervezése, illetve ellenőrzése 2020. március 16. napjától a köznevelési, szakképzési intézmény vezetőjének feladataként rögzítésre kerül olyan módon, hogy az iskolában, továbbá tagintézményében
- az intézmény vezetője, illetve a tagintézmény-vezető és helyettesei közül legalább egyiküknek, vagy
- ha az intézményben, tagintézményben a vezetői megbízással rendelkezők létszáma, illetve a vezetők betegsége vagy más okból való távolléte nem teszi lehetővé a feladat teljesítését, a köznevelési intézmény szervezeti és működési szabályzatában meghatározott helyettesítési rendben kijelölt személynek munkanapokon munkaidőben az intézményben, tagintézményben kell tartózkodnia;
c. az emberi erőforrások miniszterének kell gondoskodni arról, hogy a versenyszerűen sportolók részére a sporttevékenységükre figyelemmel speciális szolgáltatásokat nyújtó, jóváhagyott kollégiumi nevelési programmal rendelkező intézmény
- a sportfoglalkozásokat, edzéseket legfeljebb tízfős csoportokban tartsa meg,
- a sportkollégiumi elhelyezést és étkeztetést legfeljebb tízfős csoportokban biztosítsa.
4. A nyugdíjas egészségügyi dolgozók alkalmazása
A Kormány 1103/2020. (III. 14.) Korm. határozatával felfüggesztettet a közszférában alkalmazandó nyugdíjpolitikai elvekről szóló 1700/2012. (XII. 29.) Korm. határozat egészségügyi dolgozókra való alkalmazását veszélyhelyzet időtartamára, azaz külön engedély nélkül lehetővé tette a nyugdíjas egészségügyi dolgozók alkalmazását.
5. Költségvetési átcsoportosítás a védekezésre
A Kormány 1104/2020. (III. 14.) Korm. határozata a rendkívüli kormányzati intézkedésekre szolgáló tartalékból a koronavírus járvány elleni védekezés érdekében 2 000 000 000 forint egyszeri, azonnali átcsoportosítást rendelt el az Állami Egészségügyi Ellátó Központ javára.
Veszélyhelyzeti tájékoztató
Tisztelt Szakmagyakorlók!
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter március 11-i sajtótájékoztatója szerint Magyarország Kormánya "vészhelyzetet" hirdetett ki, amely alapján többek között elrendelték, hogy a 100 fő feletti rendezvényeket nem lehet megtartani, de várható, hogy az ennél kisebb létszámúakra is kiterjesztik. A rendelkezések március 11-én éjfélkor lépnek hatályba.
Tekintettel arra, hogy felmerül a korlátozás kibővítése kisebb létszámú rendezvényekre is, ezért a Magyar Építész Kamara március 13-tól a beszámolók, vizsgák, vizsga felkészítések, szakmai és kötelező továbbképzések megtartását a Kormány intézkedéseinek a szellemében, annak megfelelően felfüggeszti. A március 12-i vizsgát a MÉK megtartja.
Mindent megteszünk annak érdekében, hogy a most lemondott képzések és vizsgák elmaradása szakmagyakorlóinkat a tevékenységük folytatásában ne érintsék hátrányosan.
A vis maior helyzetre való tekintettel türelmi időt vezetünk be, amelynek részleteiről hamarosan mindenkit értesítünk (honlap, hírlevél, facebook oldal).