Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területi Építész Kamara 4400 Nyíregyháza, Őz utca 21. 11:51 Saját naptárhoz ad
"Az egyszerű bejelentéshez kötött építési tevékenységhez szükséges kivitelezési tervdokumentáció tartalmi követelményei valamint a tervezői művezetés szabályai"
A korábbi hagyományokat követve 2020. évben is meghirdetjük a „Diplomadíj 2020”, „Életműdíj 2020” és „Kamarai Nagydíj 2020” pályázatokat, valamint kiírásra kerül „Az Év nevelési – oktatási intézménye 2020” pályázat is.
„Diplomadíj 2020”: Kérjük a kollégákat, hogy a látókörükben lévő, ebben az évben diplomát szerzett fiataloknak hívják fel a figyelmét erre a lehetőségre. A jelentkezéssel, illetve pályázattal kapcsolatos részletek az 1. számú mellékletben találhatóak. ADATLAP LETÖLTÉS
„Életműdíj 2020” és/vagy „Kamarai Nagydíj 2020”: ezen díjak vonatkozásában is várjuk a javaslatokat, lehetőség szerint a mellékelt JAVASLATTÉTELI LAP (2. számú melléklet) felhasználásával. A Kamara elnöksége a beérkezett javaslatok alapján hozza meg erre vonatkozó döntését.
„Az Év nevelési - oktatási intézménye 2020”: Pályázatot hirdetünk „az elmúlt 5 évben megvalósult, vagy legalább építési engedéllyel rendelkező nevelési-oktatási intézmények (óvoda, bölcsőde, általános iskola, szakiskola, gimnázium, szakközépiskola, alapfokú művészetoktatási intézmény, kollégium)” témában a megyei kamara építész tagjai részére. Az ezzel kapcsolatos részletes információk a3. számú mellékletben találhatóak.
A tervezett eseményeket a sajnálatos járványhelyzet miatt a mindenkori aktuális ajánlások, biztonsági, egészségvédelmi előírások figyelembevételével kívánjuk megtartani.
Ügyfélfogadási információk (személyes és telefonos)
H: 9-15 Sze: 8-12, 13-16 Cs: 9-12
MEGVÁLTOZOTT ÜGYFÉLFOGADÁS
(személyes és telefonos)
(2020. június 29-től)
Hétfő: 09:00-15:00
Szerda: 08:00-12:00 és 13:00-16:00
Csütörtök: 09:00-12:00
VEGYEN RÉSZT VIRTUÁLISAN A FENSTERBAU FRONTALE 2020 SZAKKIÁLLÍTÁSON! – DÍJMENTES ONLINE TOVÁBBKÉPZÉS
MÉK: 0,5 pont (2020/111)
VEGYEN RÉSZT VIRTUÁLISAN A FENSTERBAU FRONTALE 2020 SZAKKIÁLLÍTÁSON!
Menjen el a HBM Építész Kamara és a REHAU Online Kávéházába, és tegyen egy virtuális sétát a világ legnagyobb ablaktechnikai szakvásárán, a nürnbergi Fensterbau Frontale kiállításon.
Ismerje meg az újdonságokat, hol tart ma a nyílászárótechnika. Ez alkalommal a toló szerkezetek lesznek a középpontban.
(A séta után lehetőség nyílik műanyag nyílászárókkal kapcsolatos konzultációra.)
A rendezvény címe: “Vegyen részt virtuálisan a Fensterbau Frontale 2020 szakkiállításon!” – 1. rész
Röviden a “sétáról”: az online rendezvényenn körbe vezetik a résztvevőket a REHAU virtuális standján.
A résztvevők ízelítőt kapnak a nyílászárótechnika újdonságairól, középpontban az új típusú anyagokkal és az azokból készült szerkezetekkel.
Tervezői továbbképzésen kiemelten foglalkoznak a toló szerkezetekkel, nagy méretű szerkezetek megvalósíthatóságával, a méretkorlátozásokkal, a kivitelezést lehetővé tevő műszaki megoldásokkal, merevítési-, és dilatációs lehetőségekkel.
Bemutatják okos megoldásaikat (árnyékolás, preventív betörés elleni védelem, ablakba integrált ellenáramú hőcserélős szellőztető berendezés), a fenntarthatóság érdekében folytatott tevékenységüket és a tervezés támogatására kínált informatikai megoldásaikat.
Dátum: 2020.06.18.
Időtartam: 10:00 – 12:00
A részvétel díjmentes a kamarai regisztrációt követően!
AJÁNLÁS a Magyar Építész Kamara tagjai és nyilvántartottai részére
Forrás: http://mek.hu/index.php?id=46013
AJÁNLÁS a Magyar Építész Kamara tagjai és nyilvántartottai részére
A Magyar Építész Kamara a május elején hozott intézkedések tükrében nyomatékosan felhívja az építési ágazatban dolgozó építészek figyelmét az ÉVOSZ (Koji László elnök) által kezdeményezett és azt kiegészített ajánlások betartására és figyelembe vételére, a koronavírus okozta járvány egészségügyi és üzleti kockázatainak mérséklésére.
Az építési ágazatban vállalkozók és foglalkoztatottak, a teljes termelési értéklánc érdeke, hogy az építőipari vállalkozások – beleértve a tervezői, műszaki ellenőri beruházás előkészítő és lebonyolítói munkafolyamatok végzőit - mérsékeljék a koronavírus járvány egészségügyi és üzleti kockázatát. Ennek érdekében az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) és a Magyar Építész Kamara az alábbi AJÁNLÁSOKAT fogalmazza meg:
A 2020. május 4-én életbe lépett, járvány elleni védekezés 2. szakaszának megfelelő intézkedések jellemzően a mindennapi életben betartandó szabályokat módosítják, enyhítik egyes területeken. Erről minden szakmagyakorló értesülhet a különböző médiákban, jogszabályokban. A munkavégzéssel kapcsolatos előírások érdemben nem módosultak, azaz a korábban meghirdetett egészségvédelmi intézkedések érvényesek az ország teljes területén (a földrajzi elhelyezkedésből adódó különbségek ugyancsak a mindennapi életre vonatkoznak).
A munkáltatóknak kötelessége a COVID-19 megfékezése, intézkedések hozatala a munkahelyeken azért, hogy a foglalkoztatottjaik egészségesek maradjanak. A munkavállalók kötelesek az előírt intézkedéseket betartani.
A vészhelyzet alatt az otthoni (homeoffice) munkavégzés ajánlott, a távmunkára, az otthoni munkavégzésre és az elektronikus iratkezelésekre kell helyezni a hangsúlyt.
Továbbra is ügyelni kell arra, hogy biztosítva legyen a munkahelyeken a rendszeres kézmosás és a kézmosást követő kézfertőtlenítés lehetősége.
A szociális blokkokat szakcégekkel kell minél gyakrabban takaríttatni, szükséges a WC, mosakodási lehetőségek, tartózkodási hely, iroda – főként asztallapok és székek, karfák és kilincsek, billentyűzetek - rendszeres, gyakori fertőtlenítése.
A kialakult helyzetben nem javasolt a nagy csoportokban történő munkábajárás, tervezői művezetésre utazás, törekedni kell a saját személygépkocsival történő közlekedésre.
Mindenki köteles a tömegközlekedési eszközökön való tartózkodás során a szájat és az orrot eltakaró eszközt (például orvosi maszk, sál, kendő) viselni.
A munkaadóknak kötelessége a munkavállalókat tájékoztatni az elvárt viselkedési normákról. Utasításokat kell kidolgozni arra az esetre, ha a munkahelyen igazolt fertőzött dolgozott. Bármely betegség tüneteit hordozó dolgozót a munkahelyről el kell tanácsolni.
Közepes és nagy vállaltoknál az esetleges megbetegedésekre számítva indokolt a vírus terjedésének követhetősége érdekében kapcsolati napló vezetése, az adatvédelmi előírások betartásával.
Csökkenteni kell a helyszíni megbeszélések számát. A helyszíni egyeztetéseken a résztvevő intézményeket, feleket lehetőleg csak egy-egy személy képviselje.
A munkavégzést úgy kell szervezni, hogy a dolgozók minimális távolsága ne legyen 1,5 m-nél kisebb, ha ez nem megoldható - egészségügyi szájmaszk viselése kötelező. Szűk, beltéri munkavégzés esetén a dolgozók szájmaszkot kell viseljenek. A helyiségeket rendszeresen természetes módon szellőztetni kell
Amennyiben a munkaadó tudja, hogy a munkavállalója a Covid-19 megbetegedés egyik rizikócsoportjába tartozik (pl. immungyengeség, korábbi betegsége, cukorbetegség), ezen kollégát nem alkalmazhatja olyan területeken, ahol magas a fertőzésveszély.
A járványvédelmi intézkedéseiknek, az eszközök használatának ellenőrzését a vállalkozások kötelező érvénnyel végezzék.
Javasolt a kooperációs értekezletek online felületen történő megtartása, melynek érdekében az ehhez szükséges technikai hátteret (hardver: webkamera, számítógép, esetleg kivetítés lehetősége, softver: minden résztvevő megjelenését biztosító kapcsolatrendszer) a létesítmény kivitelezője biztosítja. Az online művezetés nem váltja ki teljes mértékben a személyesen végzett művezetést, de segít a kivitelezési folyamatok nyomon követésében. (A MÉK javaslattal él a Kormányzat felé, hogy a veszélyhelyzet elmúltával is alkalmazható személyes és online művezetési rendszer jogi és munkavégzés feltételeit meghatározó szabályozás jöjjön létre)
A személyes kooperációk, konzultációk fizikai feltételeit úgy kell kialakítani, hogy személyenként 8 m3 teret kell biztosítani, óránkénti természetes átszellőztetéssel.
Kapcsolódó javaslatok:
Indokolt felülvizsgálni és megerősíteni a finanszírozási képességet, figyelve a Kormány, az MNB, a számlavezető kereskedelmi bankok által kínált lehetőségeket is.
A táppénzes igazolásokat, karantén elrendelési igazolásokat gondosan meg kell őrizni.
Egy vagy több munkavállaló koronavírusban való megbetegedése esetén az ebből eredő kár viselése a munkaadó vállalkozást terheli. A kár átvállalására kormányzati intézkedések születhetnek.
A koronavírus járvány miatt elrendelt vészhelyzetben is érvényesülnie kell a felek együttműködési kötelezettségének. Ennek keretében a szerződő feleknek törekednie kell a szerződések teljesítésére.
Amennyiben kijárási tilalmat rendelnek el, a munkaadó feladata, hogy a munkavállalókat ellássa olyan igazolással, amelyet felmutatva eljuthat az építkezésre és onnan vissza is térhet.
Amennyiben a tervező a járványhelyzetre hivatkozva fontos megbeszélést, egyeztetést mond le, úgy gondoskodnia kell más fórumot ennek megtartására szerződött vagy közreműködő – pl. kivitelező – feleivel.
Újonnan, már a járványhelyzet idején és ismeretében kötendő szerződések esetén javasolt a szerződésekbe hosszabb teljesítési határidőket rögzíteni, függesztő vagy bontó feltételeket alkalmazni mivel a koronavírus miatti teljesítési akadályok következtében késedelmek lehetnek.
2020. május 4-től életbe lépő előírások és változások
Forrás: MÉK (www.mek.hu)
2020. május 4-től életbe lépő előírások és változások
Április utolsó napjaiban több közlemény és tájékoztató is látható, olvasható volt a korlátozó intézkedések eltérő területi hatályú és fokozatos visszavonásáról, amelyekről szóló Korm. rendeletek április 30-án éjszaka jelentek meg.
2020. május 4-től eltérő szabályok vonatoznak Budapestre és Pest Megyére, valamint az ezen kívüli területre.
Míg a „közép-magyarországi” régióban (Budapest, Pest Megye) a jelenleg is érvényes szabályok (azaz a 71/2020. (III. 27.) Korm. rendelet, valamint ennek hatályát meghosszabbító 95/2020. (IV. 9.) Korm. rendelet szerinti kijárási korlátozások) vonatkoznak, addig minden más megyében a 168/2020. (IV.30.) Korm. rendelet alapján az alábbi előírások lépnek érvénybe hétfőtől:
• Mindenki köteles más emberekkel a szociális érintkezést - a közös háztartásban élők kivételével - a lehető legkisebb mértékűre korlátozni, és a másik embertől lehetőség szerint legalább 1,5 méter távolságot tartani.
• Mindenki köteles üzletben történő vásárlás és tömegközlekedési eszközökön való tartózkodás során a szájat és az orrot eltakaró eszközt (például orvosi maszk, sál, kendő) viselni.
• A védőtávolság megtartása mellett a közterületek, parkok is látogathatóak.
• Saját és családja érdekében a 65. életévét betöltött személy az élelmiszerüzletet, drogériát, gyógyszertárat, gyógyszert, gyógyászati segédeszközt forgalmazó üzletet 9.00 óra és 12.00 óra közötti időben látogathatja.
• Az élelmiszerüzletben, drogériában, gyógyszertárban, gyógyszert, gyógyászati segédeszközt forgalmazó üzletben 9.00 óra és 12.00 óra közötti időben az ott foglalkoztatottak kivételével kizárólag 65. életévét betöltött személy tartózkodhat.
• A településen működő piac nyitva tartásának rendjéről és a piacnak a 65. életévüket betöltött személyek általi látogatásának rendjéről a települési önkormányzat e rendelettől eltérően rendelkezhet. A piac nyitva tartása alatt olyan kizárólagos látogatási idősávot kell megállapítani, amely alatt a piacot kizárólag 65. életévüket betöltött személyek látogathatják.
• Valamennyi üzlet nyitva tarthat és a vásárlók által látogatható.
• A vendéglátó üzlet - így különösen az étterem, a kávézó, a cukrászda, a büfé, a presszó -
• kerthelyiségében vagy teraszán a tartózkodás és a megrendelt étel, illetve ital elfogyasztása megengedett.
• A vendéglátó üzleten belül - az ott foglalkoztatottak kivételével - tartózkodni tilos. Kivételt képez az elvitelre alkalmas ételek kiadása és szállítása.
• A strand, valamint a szabadtéri fürdő nyitva tarthat és látogatható.
• A szabadtéri múzeum és állatkert nyitva tarthat és látogatható.
• A szolgáltatások szabadon bárki által igénybe vehetők, a szolgáltatás biztosítása céljából működő üzlet nyitva tarthat és látogatható.
• A védőtávolság megtartásához szükséges feltételek biztosításáról a látogatható hely üzemeltetője gondoskodik, a vendéglátó üzletben a védőtávolság betartását asztaltársaságonként kell érteni.
• A rendezvények megtartására vonatkozó korlátozásoktól eltérően vallási közösség szertartása, továbbá a polgári házasságkötés és temetés tartható.
• A felsőoktatási intézmény a hallgatók által a rektor döntése szerinti rendben látogatható, azonban az intézmény kollégiuma hallgatók általi látogatása tilos.
• Továbbra is szabálysértést követ el az, aki a meghatározott védelmi intézkedést, valamint a védőtávolság megtartásához szükséges feltételek biztosítására vonatkozó szabályokat megszegi.
• Fontos, hogy a 46/2020. (III. 16.) Korm. rendelet a most kihirdetett rendeletben meghatározott eltérésekkel alkalmazható, tehát a rendezvényeken, gyűlésen való részvétel továbbra is tilos!
• 2020. április 27-től a Budapest Főváros Önkormányzata Közgyűlésének 21/2020. (IV. 23.) önkormányzati rendelete alapján Budapest területén a BKK járatain és megállóiban, taxiban, ügyfélforgalmú helyeken, piacon, vásáron, beváráslóközpontokban a hat évnél idősebb személynek a száj- és az orrnyílását teljes egészében és folyamatosan el kell takarnia (textil vagy papír maszkkal, sállal, kendővel).