Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területi Építész Kamara 4400 Nyíregyháza, Őz utca 21. 11:51 Saját naptárhoz ad
"Az egyszerű bejelentéshez kötött építési tevékenységhez szükséges kivitelezési tervdokumentáció tartalmi követelményei valamint a tervezői művezetés szabályai"
ÖRÖKSÉGVÉDELEM ÉS ÖRÖKSÉGTURIZMUS A FELSŐ-TISZA-VIDÉKEN KONFERENCIA ÉS ÖRÖKSÉGTÚRA
2019. február 15-16.
(péntek-szombat)
ÖRÖKSÉGVÉDELEM ÉS ÖRÖKSÉGTURIZMUS A FELSŐ-TISZA-VIDÉKEN
KONFERENCIA ÉS ÖRÖKSÉGTÚRA
A Középkori Templomok Útja Egyesület, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területi Építész Kamara társszervezésében„Örökségvédelem és örökségturizmus a Felső-Tisza-vidéken” címmel két napos szakmai konferenciát szervez 2019. február 15-én és 16-án. A Felső-Tisza-vidéknek, ennek a viharos múltú régiónak az épített öröksége kiemelt helyet foglal el a hazai művészettörténetben, kultúrtörténetben, de már igen korán felkeltette az örökségvédelem figyelmét is. Az elmúlt évtizedekben ezeknek a középkori eredetű, többségében református gyülekezetek használatában álló templomoknak kutatása és műemléki helyreállítása szisztematikusan haladt előre. Az elkövetkező években is számos kiemelt jelentőségű örökséghelyszín helyreállítására fog sor kerülni, melyeknek előzetes régészeti, restaurátori kutatásai már lezajlottak.
KONFERENCIA, 2019. február 15. (péntek) 10.00 óra
A rendezvény helyszíne: Szabolcsi Református Látogatóközpont, Szabolcs, Petőfi u. 18.
Az egész napos szakmai konferencia, örökségnap célja a Felső-Tisza-vidéken található egyházi örökség művészettörténeti jelentőségének bemutatása, a kiemelt örökséghelyszíneket érintő örökségvédelmi és turisztikai fejlesztések, restaurátori és régészeti kutatási eredmények ismertetése. Módszertani előadások keretében mutatjuk be az építészet, az örökségvédelem, a régészet, a művészettörténet és a turizmus együttműködését az örökségvédelmi helyreállítások során. Célunk továbbá a desztináció főbb örökségturisztikai trendjeinek bemutatása, a műemléklátogatások és műemlékbemutatás sajátos formáinak ismertetése, az örökségvédelem és turizmusfejlesztés sikeres együttműködését reprezentáló jó gyakorlatok bemutatása. A konferencián történő részvétel INGYENES.
BUSZOS ÖRÖKSÉGTÚRA, 2019. február 16. (szombat)
A túra útvonala: Ófehértói római katolikus templom; Máriapócsi római katolikus templom és görög katolikus székesegyház; Nyírbátori minorita és református templom; Báthory várkastély; Piricsei református templom; Nyírbélteki római katolikus templom.
A konferenciát követő napon, február 16.-án a Dél-Nyírség középkori templomainak, kiemelt örökséghelyszíneinek felfedezésére indulunk egy buszos örökségtúra keretében. Mellékelten küldjük az örökségtúra felhívását is, melyből a program részleteit megismerhetik. Az örökségtúrán a Dél-Nyírség kevéssé ismert középkori templomait, a térségben megvalósult és a jövőben tervezett örökségvédelmi helyreállításokat mutatjuk be szervezett szakvezetés, idegenvezetés keretében. Az örökségtúra során bemutatott templomoknak a helyreállítása, restaurálása és turisztikai célú fejlesztése az elkövetkező években fog megvalósulni, reményeink szerint a turisták kedvelt célpontjai lesznek a jövőben. A szervezők a buszt, az idegenvezetést és a szakvezetést térítésmentesen biztosítják az érdeklődők számára. Az örökségtúrán történő részvétel INGYENES.
A konferencia és az örökségtúra a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területi Építész Kamara tagjai és szakmagyakorlói számára továbbképzési pontot érő program. A messzebbről érkezők számára igény esetén szálláslehetőséget Szabolcsban biztosítunk, melynek díjáról a regisztráció során tájékoztatjuk az érdeklődőket. A programokra külön-külön is jelentkezési lehetőséget biztosítunk.
A konferencián és az örökségtúrán történő részvétel regisztrációhoz kötött, a regisztrációs határidő 2019. február 13. (szerda) 12.00 óra. Kérjük a regisztráció során egyértelműen jelezze, hogy melyik rendezvényen kíván részt venni. Regisztrációját a kozepkoritemplomokutja@gmail.com címen teheti meg.
KONFERENCIA
2019. február 15. (péntek)
10.00
A konferencia és örökségnap megnyitója
Szatmári István, a Középkori Templomok Útja Egyesület elnöke
Csegei László, Szabolcs Község polgármestere
Baracsi Endre, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat és
Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Értéktár Bizottság alelnöke
Végh József, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területi Építész Kamara elnöke
10.30
Örökségturizmus trendjei a Felső-Tisza-vidéken és a Középkori templomok útján
Deák Attila, Középkori Templomok Útja Egyesület titkára
10.50
A Rómer Flóris terv kárpátaljai eredményei
Kollár Tibor, örökségvédelmi szakértő Középkori Templomok Útja Egyesület alelnöke
11.10
Kiemelt örökséghelyszínek helyreállítása a Felső-Tisza-vidéken
Középkori eredetű templomok felújításainak tervezési kérdései
Virányi Zsolt, Középkori Templomok Útja Egyesület, építész, műemléki szakértő
11.30
Középkori falképfestészet a Felső-Tisza-vidéken
a műemlékvédelem és művészettörténet szemszögéből
Gaylhoffer-Kovács Gábor, Középkori Templomok Útja Egyesület, művészettörténész
11.50
Kávészünet
12.00
A Szabolcsi földvár bemutatása
Németh Péter, Jósa András Múzeum nyugalmazott igazgatója
12.20
Örökségtúrák a Felső-Tisza-vidéken, a műemlékbemutatás új formájának eddigi tapasztalatai
Dr. Bácskainé Pristyák Erika és Liptákné Juhász Anikó
a Középkori Templomok Útja Egyesület turisztikai szakértői
12.40
A régészet szerepe a műemlékek helyreállításában
A régió templomkutatásainak legújabb eredményei
Jakab Attila, Jósa András Múzeum régészeti osztályának vezetője
13.00
Tematikus hálózatok szerepe az örökségturizmusban
Hogyan tehetnek szert versenyelőnyre a tematikus utak a turizmus hazai és nemzetközi piacán?
Katona Ilona, Középkori Templomok Útja Egyesület, turisztikai szakértő
13.20
Fenntartható műemlékvédelem
Zombor Szabolcs,Középkori Templomok Útja Egyesület, Zombor Csoport cégvezetője
A Középkori Templomok Útja Egyesület, a Vidék Kincse Egyesület és a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területi Építész Kamara közös szervezésében 2019. február 16.-án (szombat) elindul a 2019. év első örökségtúrája. Az örökségtúrán a Dél-Nyírség kevéssé ismert középkori templomait és nemzetközi jelentőségű egyházi építészeti emlékeit keressük fel. Kiemelt célunk a térségben már megvalósult és a jövőben tervezett örökségvédelmi helyreállítások bemutatása szervezett szakvezetés, idegenvezetés keretében. Az örökségtúra során bemutatott templomoknak a helyreállítása, restaurálása és turisztikai célú fejlesztése az elkövetkező években fog megvalósulni, reményeink szerint a turisták kedvelt célpontjai lesznek a jövőben. A Felső-Tisza-vidék tájait többségében református gyülekezetek használatában álló, középkori eredetű templomok övezik. Ezzel szemben, a Dél-Nyírségben több kimagasló műemléki értéket képviselő római katolikus templommal találkozhatunk. Ezek közül kétségkívül az egyik legjelentősebb az ófehértói római katolikus templom, melynek felfelületein nagy kiterjedésben találhatóak freskók, melynek restaurálása az elkövetkező években fog sor kerülni. Ellátogatunk a máriapócsi görög katolikus székesegyház mellett található késő gótikus stílusú római katolikus templomhoz, melynek átfogó helyreállítása 2018-ban zajlott le. Természetesen, ha már Máriapócson járunk bemutatjuk a régió legjelentősebb barokk műemlékét, a Kárpát-medence egyik legjelentősebb búcsújáróhelyét a görög katolikus székesegyházat. Nyírbátor az örökségtúra legjelentősebb állomása, ahol történelmi jelentőségű műemlékek, nemzetközi szinten is ismert művészettörténeti értékek sorakoznak, amelyek építése a Báthori családhoz köthető. A Szent György tiszteletére szentelt, ma a református gyülekezet használatában álló templom, a minorita templom és a várkastély egy építészeti koncepció keretében épült, szinte párhuzamosan. Ezek az épületek a késő gótika és a kora reneszánsz stílus reprezentatív emlékei. A Nyírbátorban néhány éve megvalósult örökségvédelmi és idegenforgalmi célú fejlesztések jó példája a műemlékvédelem és a turizmusfejlesztés sikeres együttműködésének. Az örökségtúra két utolsó állomása a piricsei református templom és a nyírbélteki római katolikus templom, amelyek a kevéssé ismert középkori templomai a régiónak.
Indulás:
Gyülekező 7:00-től Nyíregyházán a Hatzel téri parkolóban, indulás 7:30-kor. A buszra csak azok szállhatnak fel, akik előzetesen regisztrálnak és a szervezők megerősítették részvételi szándékukat. Saját személyautójával természetesen bárki csatlakozhat.
Létszámkeret
Az örökségtúra lebonyolításához a Vidék Kincse Egyesület és a Középkori Templomok Útja Egyesület egy 54 fős buszt biztosít, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területi Építész Kamara ezen felül egy külön buszt biztosít a Kamara tagjai és szakma gyakorlói számára. Azok a jelentkezők, akik nem férnek el a buszon személyautóval követhetik a csoportot. Amennyiben egy jelentkező regisztrált, de a regisztrációját követően kiderül, hogy mégsem tud részt venni, a felhívásban megadott jelentkezési határidőig jelezze a megadott e-mail címen. Ezúton is felhívjuk a figyelmet, hogy azok a jelentkezők, akik regisztrációjuk ellenére, a visszamondás elmulasztása esetén nem vesznek részt a túrán vagy időben nem mondják le, azonnali hatállyal törlésre kerülnek a Középkori Templomok Útja Egyesület címlistájáról, a későbbiekben pedig nem kívánjuk fogadni ezeknek a jelentkezőknek a regisztrációját. Megértésüket köszönjük!
Az örökségtúra időtartama alatt az első 50 jelentkezőnek, illetve a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területi Építész Kamara tagjai és szakmagyakorlói számára a buszköltséget ingyenesen biztosítjuk. A túra alatt szervezett idegenvezetést, szakvezetést ingyenesen biztosítjuk. A Nyírbátori minorita templom belépődíja 200 Ft, a nyírbátori református templom belépő díja 300 Ft. A templomok látogatásáért a többi gyülekezet nem kér belépődíjat, de megkérünk minden résztvevőt, hogy egyéni adománnyal, perselypénzzel támogassák az egyházközségeket a templomok látogatása során. A Báthori-várkastély belépődíja 600 Ft. A várkastélybelépődíját az első 30 jelentkezőnek ingyenesen biztosítjuk. Akik személyautóval követik a csoportot, azok számára az útiköltség természetesen önköltséges. Szervezett étkezési lehetőséget nem biztosítunk, az étkezésről minden résztvevő egyénileg gondoskodik.
Szervező:
Deák Attila, Középkori Templomok Útja Egyesület
Barkaszi Csilla, Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területi Építész Kamara
Idegenvezetés és szakvezetés:
Cservenyák Katalin, idegenvezető
Szatmári István, építész, műemlékvédelmi szakmérnök
Zombor Szabolcs, Zombor Csoport cégvezetője
Jelentkezési határidő:
2019. február 13. (12:00 óra) a megadott elérhetőségeken. Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területi Építész Kamara tagjai és szakmagyakorlói regisztrációjukat az építész kamarának küldjék el az epiteszkamara@gmail.com címre. Azok, akik nem kamarai tagok a kozepkoritemplomokutja@gmail.com címre küldjék regisztrációjukat. Kérjük jelentkezésüket minél hamarabb jelezzék a szervezők felé.
A túrán mindenki saját felelősségére vesz részt, a rendező szervezettel szemben semmiféle kártérítési igénnyel nem léphet fel. A program változtatási jogát fenntartjuk!
322/2015. (X. 30.) Korm. rendelet az építési beruházások, valamint az építési beruházásokhoz kapcsolódó tervezői és mérnöki szolgáltatások közbeszerzésének részletes szabályairól
314/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet a településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről
218/2009. (X. 6.) Korm. rendelet a területfejlesztési koncepció, a területfejlesztési program és a területrendezési terv tartalmi követelményeiről, valamint illeszkedésük, kidolgozásuk, egyeztetésük, elfogadásuk és közzétételük részletes szabályairól